Postarzanie mebli 0
Postarzanie mebli

Zastanawiam się co skłania (niektóre osoby zamiast właścicieli)
właścicieli do podjęcia decyzji o postarzaniu mebli? Niejednokrotnie są to względy sentymentalne, innym razem czysto praktyczne a najczęściej to zamiłowanie do starych przedmiotów.

Mówi się, że postarzane meble i utrzymane w klimacie Vintage mają duszę!

Stylizowane meble to przedmioty przesiąknięte niejednokrotnie historią, wspomnieniami i dla wielu osób mają znaczenie sentymentalne.

Tego typu meble doskonale odnajdują nie we wnętrzach mieszkalnych, typu Farmhouse, Cottage, Rustic Chic, Brocante, Vintage a także wydawało by się wbrew zdrowemu rozsądkowi do nowoczesnych wnętrz w celu zaakcentowania i zmiękczenia i ocieplenia otoczenia.

Ekologiczne farby kredowe


Ekologiczne farby kredowe
Nordic Chic w swoim składzie mają trzy podstawowe składniki:

  • wodę
  • pigment
  • kredę

Farby kredowe są stworzone do postarzania mebli.

Farby kredowe dzięki składowi łatwo poddają się obróbce, zwłaszcza bez problemu dają się szlifować przy użyciu papieru ściernego, bądź blaszki która ułatwia osiągnięcie efektu odrapania.
Ponadto wykończenie i patynowanie mebli woskiem jest możliwe tylko w przypadku mebla pomalowanego farbą kredową.

Postarzane meble to nie tylko przedmioty stare lub używane ale również zupełnie nowe prosto z salonu. Meble poddane specjalnym zabiegom nabierają wyglądu który ostatecznie przypomina wizualnie stary mebel. Celowe postarzanie mebli i nowych przedmiotów stało ostatnio bardzo trendy.
 
Stylizowanie mebli w stylu Chippy Look, Shabby Chic mają ogromną rzeszę zwolenników zarówno wśród potencjalnych kupców jak również osób zajmujących się odnawianiem i renowacją mebli. Cały proces postarzania mebli wpisuje się w modny dziś trend Handmade oraz ekologicznego podejścia do życia i wykorzystywania produktów z drugiej ręki przy zastosowaniu bezpiecznych  preparatów do ich metamorfozy.

  Postarzanie mebli

Bez względu na to czy poddany procesowi postarzania będzie nowy czy stary mebel praca twórcza będzie taka sama.
Jedyną istotną różnicą jest fakt czy mebel jest drewniany? Jeżeli wykonany jest z innego materiału niż drewno może w praktyce okazać się trudniejszy do postarzania i da nam pewne ograniczenia.


 Meble postarzane


Przed przystąpieniem do postarzania mebli należy je w odpowiedni sposób przygotować: odtłuścić, umyć, dokonać niezbędnych napraw ubytków i dopiero wtedy można połozyć pierwszą warstwę farby kredowej.

Farby kredowe Nordic Chic są stosunkowo gęste dlatego proponuje odlać niewielką ilość farby do naczynia i rozrzedzić z wodą dzięki temu zbiegowi zyskamy na materiale. Farbę najlepiej nakładać pędzlem zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych natomiast na dużych płaskich powierzchniach najlepiej użyć wałka typu Flock. . Farba kredowa powinna być rozprowadzona równomiernie w cienkiej warstwie.

 Czas schnięcia farby kredowej uzależniony jest od kilku czynników:

  • temperatury pomieszczenia w którym malujemy,
  • wilgotności,
  • grubości położonej warstwy

i średnio wynosi on około 30 minut.

Po tym czasie możemy kłaść drugą warstwę farby. Zwykle druga warstwa może okazać się wystarczająca a jeśli decydujemy się malować mebel w pełnym kryciu kolejna warstwa może okazać się konieczna.

Malowane meble farbą kredową należy zabezpieczyć woskiem lub lakierem akrylowym na bazie wody.
Wosk nakładamy w maksymalnie trzech warstwach dokładnie polerując każdą nałożoną warstwę. Terpentyna która
jest składnikiem wosku uwalnia się stopniowo i z czasem wosk będzie twardniał a powierzchnia będzie odporna i zmywalna.

Dodatkowo warto wspomnieć że z powodzeniem możemy stworzyć własną wariację kolorystyczną do bezprawnego wosku dodając farbę kredową, puder antyczny, brokat lub pył ze szlifowanego wcześniej mebla. Postarzanie mebli to proces złożony można go dokonać za pomocą wosków, farb i innych specjalnych preparatów które dają niesamowite efekty.

Stylizacja mebli

Meble w stylu Chippy Look są aktualnie bardzo modne. Potocznie nazywamy je stylem Prowansalskim lub meblami przecieranymi. Tak stylizowane meble są najczęściej drewniane z elementami rzeźbień, toczonymi nogami, frezowanymi bokami.

Właśnie w tych zakamarkach, zdobieniach i rzeźbieniach najlepiej wykonywać przetarcia przy użyciu papieru ściernego, ściągając odpowiednią ilość farby aby drewno było częściowo widoczne. W tych właśnie miejscach efekty przetarcia będą wyglądały na autentyczne i naturalnie.

Efekt postarzania mebli


Efekt popękanej farby

Świetnym pomysłem będzie dodanie do farby kredowej preparatu do spękań Cracle który dodatkowo zwiększy efekt dzięki powstającym pęknięciom farby i uwidoczni się efekt głębi. Stosując preparat do spękań na etapie jeszcze nie całkiem wyschniętej farby za pomocą zwilżonej gąbki można uzyskać efektu postarzenia, delikatnie tapując ściągnąć niewielką ilość farby aby drewno stało się widoczne, dzięki temu potęguje się efekt patny.

Efekt popękanej farby


Jak ważny jest kolor farby w patynowaniu mebli?

Warto w tym miejscu wspomnieć o istotnej roli koloru, który nie jest bez znaczenia w procesie patynowania i postarzania mebli. Dominującym kolorem jest biel, wszystkie kolory ziemi a także zimne odcienie szarości które pod ciemnym woskiem wyglądają bardzo shabby. Często w postarzaniu mebli używa się odcieni niebieskiego w stylizacjach typu Coastal mam tu na myśli jasne i zimne błękity.


Postarzanie mebli z użyciem proszku Saltwash

W procesie postarzania mebli może nam pomóc proszek Saltwash który dodany do farby kremowej potęguje efekt korozji i upływu czasu na dekorowanym przedmiocie. W praktyce należy niewielką ilość proszku zmieszać z farbą kredową najlepiej w kolorze niebieskim aby powstała gęsta masa którą następnie nakładamy na mebel za pomocą pędzla. Po wyschnięciu tej warstwy nakładamy wierzchnią powłokę

farby kredowej najlepiej białej aby pokryć równomiernie całość. Po wyschnięciu przecieramy całość lub tylko
w newralgicznych miejscach szlifierką by widoczna była pierwsza powłoka z proszku i niebieskiej farby a następnie całość zabezpieczmy bezbarwnym woskiem.

Innym preparatem współpracującym z farbą kredową jest Glaze jeśli będzie dodany do farby spowolni proces schnięcia dzięki czemu mamy dodatkowy czas na stylizację mebla. Preparat ten można również mieszać z ciemną bejcą i pokrywać nim pomalowany mebel przez co  powstanie przebarwienie dające efekt starej powłoki.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl